- Kinek mi jut eszébe, ha az Amazonast említjük? Esőerdő, nedvesség.. Hát valójában az Amazonas déli része évente 4-5 hónap száraz időszakot él meg, amelyet úgy él túl, hogy a fák a gyökereiket egészen 10 méteres mélységre nyújtják. Most a környezettudósok attól tartanak, hogy ez a déli rész, könnyen átalakulhat esőerdőből, trópusi szavannára, mint a dél-amerikai Cerrrrado.
- Az egyforma színekkel jelölt területeknek, megegyezik a népessége Californiájéval.
- A Mexikó City melletti Popocatepetl tűzhányó hamut lövellt ki magából, ami a fővárost is elérte. 4 légitársaság, összesen 17 járatot törölt. A repülőtér 65 km-re van a tűzhányótól.
- A következő térképet amikor megláttam, első szavam az volt, de szép.Aztán elolvastam mit is jelképez. Az egyes földrészeket aszerint, mi a legelterjedtebb betegsége. Elméletileg, minden kontinens annak a testrésznek a mikroszkopikus képét mutatja, amelyiket éppen képviselik az emberek. Észak-Amerikát a zsírszövet, az elhízás mértéke miatt, Európa és Oroszország agyi szövettel van képviselve, ami a idegelhalásos betegségnek a képviselője az idősödő lakosság körében. Kelet-Ázsia és a Csendes-óceáni térség a hasnyálmirigy szövettel van ábrázolva, ami a cukorbetegség okozója. Grönland pedig sperma sejtekkel, ami a terméketlenséget reprezentálja. Egy Odra Noel nevű orvos festette, és Londonban az egyik kiállításon megtekinthető. Ennek tudatában, tuti nem kéne ez a térkép.
- Nekem meg nincs hol laknom. Íme egy cikk Kína szellem városairól/szellem lakóparkjairól és szellem felhőkarcolóiról. Félelmetes. Kb. 64 millió szabad lakás. Projektek abbamaradva, vagy a befektetők adóságban. Egyesek szerint katasztrófa várható belőle, mások szerint hasonló az amerikai válsághoz, csak rosszabb. Képek a következő linken. Mégegyszer. Ijesztő.
- Hallottunk már a tengeri cigányokról? Pedig vannak. Malajziai vizeken születnek, vannak aki szárazföldet nem látnak egész életükben. Nincs személyijük, nem szeretik a szárazföldet, többségük nem jár emiatt iskolába sem, viszont képesek a sós vizet édessé tenni bambusz pálcákkal.
- A Sochi-i olimpia biztonságáról cikkeznek. Miszerint a híres konfliktuszónában található az észak Kaukázusban. Az oroszok biztosítják, hogy problémamentesen és biztonságosan fognak lezajlani a játékok. További hír, hogy eddig a legnagyobb költségvetésű rendezés, de azt hiszem ez mindegyik olimpiánál előjön.
- Antarktisz hír: A Vostok-tó-ban, (ami több mint 3500m mélyen fekszik a jég alatt) különböző, összesen 3507 organizmust találtak az orosz tudósok. Több mint 2 mérföld mélyre fúrtak le a tóba, még 2012-ben.
Wednesday, July 10, 2013
Földrajzos hírek - júúúlius
Tuesday, July 2, 2013
Ó Canada!
Ha már Canada nap
(tegnap volt július 1.-én), néhány érdekes találmány, amit a kanadaiaknak
köszönhetünk:
- Mogyoróvaj –egy montreali gyógyszerész, Marcellus Gilmore Edson szabadalmaztatta 1884-ben, mint étel lehetőség olyanoknak, akik nem tudnak rágni.
- Wonderbra – avagy az egyik leghíresebb push-up melltartó (1939). ACanadian Lady Corset Company szabadalmazta a védjegyet, majd a céget és erre nevezte el (Wonderbra) 1961-ben.
- Lépésszámláló/kerékfordulatszámláló (odometer) – 1854-ben találta fel egy Új Skóciából származó feltaláló, Samuel McKeen, de a létrehozásán közreműködött Ben Franklin is.
- Körben forgó hóeke – Dr. J.W.Elliot, torontói fogorvos agyában született meg az ötlet, a vasúti sínek megtisztítására. A hómobil is kanadai találmány.
- Tojástartó kartondoboz – Joseph Coyle újságkiadó találta ki ezt a remek új módszert a papír felhasználására.
- IMAX mozi
- McIntosh almák – 1811-ben, John McIntosh volt az a farmer, aki elkezdte beoltani a vad alma fákat a farmján. 1835-től élvezhetik az emberek ezt a gyümölcsöt.
- Walkie-talkie – Don Hings találta fel a kezdetleges verzióját 1937-ben. Amikor 2 évvel később Canada háborúba lépett, „újrafeltalálta” a masinát, katonai használatra is.
- Inzulin – nyílván nem az inzulint hormont magát (azt a hasnyálmirigy termeli természetesen), de a lehetőséget, hogy ez gyógyítja a cukorbetegséget. Köszönhetjük Frederick Banting, Charles Best és James Collip tudósoknak.
- Azonnali visszajátszás – persze hogy egy hoki meccs közvetítés alatt találta fel a CBS producere George Retzlaff 1955-ben.
- A hajókürt – Robert Foulis nevéhez fűződik, de szegényen halt meg, mert nem szabadalmaztatta.
- A zöld pénz festék – na kinek köszönhetjük a zöldhasúúakat?? Hát persze, hogy azt is kanadaiaknak. 1882-ben Thomas Sterry Hunt találta fel a festéket, ami zöldre festi az amerikai dollárt.
- A csomag biléta – mármint amit most legjobban a repterekkel köthetünk össze. Megmondja kié, honnan és hova utazik a csomag. John Michael Lyons-nak köszönhetjük.
- A festőhenger – A kanadai Norman Breakey találta fel 1940-ben, de az amerikai feltaláló Richard C. Adams szabadalmaztatta először.
- Standard idő – Sandford Flemingnek köszönhetjük, aki elindította az amerikai és kanadai vasútban 1883-ban.
- A tolószék kompatibilis busz – Walter Harris Callow, egy vak, négy végtagbénulásos veterán találta fel ezt a járgányt 1947-ben. Az első és utolsó útját ebben a buszban a halála után tette meg, amikor szállították a temetésére.
- Az elektromos tolószék – 1952-es találmány, George Kleintől.
- A kukazacskók – Harry Wasylyk és Larry Hansen kezdte el forgalmazni 1950-ben. Az Union Carbide Company vette meg az ötletet, és vitte le a műanyag szemeteszsákokat az otthonokba.
Subscribe to:
Posts (Atom)