A billion could live off the earth; 6 billion living as we do is far too many, and you run out of planet in no time. James Lovelock
Lezárult a koppenhágai klímakonferencia, különösebb eredmény nélkül. Az államok képviselőinek elég nehéz volt döntést hozniuk, még 13 nap után is. Az előre – világfontosságúnak minősített konferencia – legfőbb programja a globális felmelegedés csökkentése lett volna, az egyes államok széndioxid kibocsátásának 50%-os csökkenése, valamint a fejlődő országok támogatása, miszerint ezek ne érezzék meg a kibocsátás csökkentése miatt rájuk nehezedett negatív gazdasági eredményeket.
A klímakonferencia eredménye egy 2 és fél oldalas egyezmény lett, ami még csak nem is bír jogi erővel. Lényege, hogy a hőmérsékletnövekedés nem lépheti túl a 2 ºC. Ugyanakkor, a résztvevő államok képviselői, tudomásul vették az elhangzottakat, és elnapolták a döntéshozatalt, talán a következő évi Mexico Cityben megrendezésre kerülő konferenciára. Ez a „tudomásul vevés”, körülbelül egyenlő a nullával, mert lefordítva az államok képviselői annyit mondtak, itt voltunk, elmondtátok amit akartok, de mi úgy jöttünk ide hogy folytatni fogjuk amit eddig csináltuk, és ezt is fogjuk tenni, csak most már kicsit officiálisabban.
A hőmérséklet növekedés szabályozásának sem örült mindenki. A Csendes- és Indiai- óceán kicsi szigetei, már így is túlzottan megérzik a hőemelkedés növekedés hátulütőit. A legtöbbjük, már most árvizektől szenved, legtöbbjük erősen szeretett volna döntést hozni. Tuvalu szigete közölte, hogy ők, most is már csak maximum 1,5 ºC -os növekedést tudnák elbírni. A Maldív-szigetek, köztudottan a világ legalacsonyabban fekvő helye. Az új elnök, már új lakhelyeket szemel ki lakosainak Indiában, Srí Lankán vagy Ausztráliában, a jövőre nézve. Ezek a kis szigetállamok teljesen klímasemlegessé válnak, ami sajnos semmit sem jelentene, mert világszinten ők csak a gázok 0,06 %-át bocsájtják ki.
Röviden összefoglalva, ennyi mondható el, erről a kudarcba fulladt planetáris konferenciáról. Ezek az állam képviselők még mindig a jelen gazdagságával és jólétével vannak elfoglalva, ahelyett hogy a jövőbe néznének. Ilyeneknek azt kívánom, hogy ébredjenek fel így ők, 155 év múlva például, amikor lehet már ételük sem lesz, mert sivatagossá válik a Föld összes termőföldje, vizet hetente egyszer kapjanak vizeskocsiból, és napi 45 ºC-nál tegyék napi teendőiket. Mert ha ez így folytatódik, sajnos ez lesz a végeredménye azok számára is, akik már most megérzik a klímaváltozás kellemetlen hatásait és cselekednének ellene, miközben nem egyedülálló változásokra kellene gondolni, hanem csoportos és nagy céges csökkenések mintapéldául.
No comments:
Post a Comment