Sunday, December 11, 2011

Puerto Rico – a társult szabad állam


Puerto Rico egy saját kormányzású állam társulva az Amerikai Egyesült Államokkal. Puerto Rico lakosai 1917-ben lettek amerikai állampolgárok, és 1952-től ún. társult szabad állam (US Commonwealth). A társult szabad államoknak van saját alkotmányuk és nagyobb az önrendelkezésük, mint a felségterületeknek, vagy tartományoknak. A Puerto Ricó-i alkotmány és kormány struktúrája hasonló az USA 50 tagállamáéhoz, és részt vesz sok amerikai szövetségi programban.

Miféle előnyökkel/hátrányokkal jár ez a társulás Puerto Ricónak?

  • Puerto Rico szabadon irányítja a belpolitikáját, de az államok közötti kereskedelem, külpolitika, kereskedelem, vámigazgatás, légi-, földi- és tengeri forgalomirányítás, bevándorlás, kivándorlás, nemzetiség és állampolgárság, pénznem, katonaság, haditengerészet és légierő, a jog alkotmányossága, rádió és televízió kommunikáció, mezőgazdaság, posta, társadalombiztosítás és egyebek fölött az Egyesült Államok a döntéshozó. Puerto Rico hozhat döntést az egészségügyben és közszennyezési kérdésekben. A legnagyobb különbség PR és az USA tagállamai között a szavazati lehetőség az amerikai kongresszusba, ahogyan az elnöki választásba sincs beleszólásuk a PRnak.
  • Autópályáik az amerikai szabványok szerint épülnek és ezzel a legjobbak a Karib-térségben.
  • Az ún. „El Capitolio” (a parlament épülete) az USA kormány ajándéka volt 1952-ben.

További érdekességek a térségről

Rendszámtábláik gyakran megemlékeznek a társult szabad állam státuszukra. Némely más rendszámtáblák pedig a „Isla del Encanto” (varázslatok szigete) megnevezéssel pompáznak. Csakúgy ahogy gyakoriak a „Peace for Vieques” (béke Vieques-nek) levonók is az autókon. Vieques egy sziget, ami Puerto Ricóhoz tartozik, és ami az amerikai haditengerészet bázisa és bombázási területe volt a 2. világháború óta. Helyi tüntetések azonban befejeztették a bombázást 2001-ben. Jelenleg a haditengerészet tisztítja a szigetet és környékét, mivel létrehozták Vieques-i vadak nemzeti óvóhelyét (Vieques National Wildlife Refuge), ami az egyik legnagyobb természetvédelmi terület a Karib-térségben.

Puerto Rico fővárosa, a sziget északi részén elterülő San Juan. Hihetetlen mértékben felújított, a turisták és a Puerto Ricóiak hétvégi vonzáskörzete a város. Elég nehéz elhinni, hogy még 1970-ben, a város nagy része elhagyatott volt. Ma már szinte az amerikai modernizáció minden eleme megtalálható itt. A telepesedés idejében Old San Juan volt az a sziget, amelyet kiválasztottak, hogy megvédjék az indiánoktól, akik Puerto Ricóban éltek. Ekkor építették a „Castillo del Morro”-t, a sziget sziklás hegyfokán San Juan öböl felől, hogy megvédjék az ellenségtől. San Juan a második legnagyobb sétahajó kikötő a nyugati féltekén, Miami után. Több mint egy millió turista látogatja évente, kedvelve a homokos tengerpartjait, amelyet Puerto Rico Waikiki-jénék is hívnak.

Puerto Rico az egyik csúcsa a Bermuda háromszögnek, és ismert az UFO megfigyeléseiről. Azt beszélik, hogy egy földalatti bázis található „Yunque-n” (El Yunque hegység, melynek lejtőit buja trópusi növényzet borítja).

A karibi nemzeti erdő az egyetlen trópusi esőerdő az amerikai nemzeti erdő rendszerben, ahol honos a veszélyeztetett Puerto Rico-i papagáj.

Puerto Ricóban található az egyike, a világ legnagyobb barlangrendszerének. Ez a barlangrendszer az ún. „Karst” régióban található. Ugyanitt találjuk az Arecibo csillagvizsgálót – a világ legnagyobb rádióteleszkópjával. Ez a megfigyelőközpont feltűnt több mozifilmben is (Contact, Golden Eye-James Bond).

Puerto Rico gazdasági fellendülését elősegítette, hogy időben átléptek a mezőgazdaság alapú gazdaságról az ipari és szolgáltatások-alapúra. Nagyrészbe ennek köszönhető, hogy Puerto Rico lett a Karib-térség leggazdagabb szigete (persze még mindig fénytávolságokra az USA-tól). Manapság ne lepődjünk meg persze azon sem, ha olajfinomítóval találkozunk egy cukornád ültetvény kellős közepén.

Az Isla Caja de Muertos (Coffin Island, Koporsó-sziget), vadállat rezervátumáról híres, de ettől érdekesebb a neve… Miből jöhetett ez az elnevezés??

Puerto Rico nemzeti étele az ún. Mofongo, ami pépes útilapuból (mashed plantain) készül. Ezek az útilapuk úgy néznek ki, mint a banán, de az ízük inkább a krumplira emlékeztet.

Figyelemre méltó a Puerto Ricóba betelepülő nagy amerikai üzletek, amelyek Puerto Ricót használják ugródeszkaként, hogy betörhessenek Latin-Amerika egyéb területeire is. Érdekesség, hogy a parkolókat őrző toronyból vigyázzák. Na, hogy ez hogy jön össze a globalizációval??

Saturday, October 29, 2011

Kirgizisztán - Ázsia Svájca

A Magyar Földrajzi Társaság legújabb előadása "Ázsia Svájcáról" szólt, Kirgizisztánról. Legnagyobb részét magashegységek borítják, amelyek a Tian-San részét képezik.


Legnagyobb tava, amely a második legnagyobb hegyvidéki tó (1. Titicaca) a világon és második legsósabb tó (1. Kaszpi-tenger) az - Isszyk-Kul. A tavat a Tian-San szemének is nevezik.

Nevének magyar jelentése nagyon jól tükrözi a tó jellemét. Magyarul a neve annyit jelent "forró tó". Nemhiába, körülölelve 7000 méter magas csúcsokkal, a tó sohasem fagy be. Mélysége 600-700 méter közötti. Nagyon sok kisebb folyó és forrás folyik a gyűjtőterületébe, és földrajztudósok feltételezései szerint a Chu folyó az, amely a vízét levezeti. A tó történelméről
jelentős elmondani, hogy hosszú ideig Szovjet atom-tengeralattjáró és torpedó kísérletek folytak a vizeiben. 2 éve az oroszok újra használják a térséget hasonló kísérletekre, sőt újabban India is érdeklődik iránta. A tó további érdekessége az ún. "víz alatti város". Az északi sarkán a tónak állt egy vár/erőd. A tó vize megemelkedett 10 méterrel, és így ez víz alá került.


Kirgizisztán fővárosa és egyben legnagyobb városa Bisek körülbelül 1,5 millió lakossal, előadónk szerint nagyon jó kedélyű emberek lakják. Ami említésre méltó a városról az a sok zöldje, nagyon sok fa található, amely a helyiek szerint a város katonai múltjára tehető vissza, ugyanis a várost így lehetett a legjobban álcázni. A város specifikussága az őt körülölelő havas gleccsercsúcsok.
Kirgizisztán területén is keresztül haladt a selyem út. A mai szerkezetén helyenként már van burkolat, de a nagy része még mindig földút vagy hegyiút. E tény ellenére, napi 4000 kamion halad át a térségen, mindenféle kiépített egyéb kommunikáció híján. Ha egy kamion bajba esik út közben, másik kamion ad hírt róla és így tovább. Mivelhogy a legtöbb kamion és teherautó kínai, a kirgizek a kínaiakat (napi 10$-ért) bízták meg az út építésével, melyet a kirgizek majd ingyen használhatnak.
Kirgizisztán lakosai a jól ismert kirgiz nomádok. Sokuk hegyeken, jurtákban él még mindig amíg az időjárás engedi. Télen a hegyekben élő emberek lemennek a szűrtökből a völgybe. Kurut golyócskákat esznek (sűrített joghurt) és kumiszt isznak. Rendes tejet nem is fogyasztanak. Az a hír járja, hogy az igazi kirgiz férfi a lováról nem száll le, ezért gyakran lehet őket látni képtelen pozíciókban, például lóhátról szedik a virágot. Legfontosabb állatuk a birkákon és a lovakon kívül a jakok. Ezek szarvasmarhára emlékeztető állatok, amelyek jól megélnek a hegyvidékeken, amíg kicsi valami is nő, addig találnak maguknak élelmet, kapirgálnak, az embertől nem fogadnak el semmilyen eledelt. A jurták fala nemezből készül, ha elkopik befedik egy újabb réteggel. Kevés jurta van, amiben fűtés is lenne, de amelyekben van, nagyon alkalmas tüzelőanyag a trágya, mást nem is használnak. Legbecsesebb eledel a birkafej, nagyrabecsülésük kimutatása képen a vendégeknek a fejet adják, amely meglepő módon állítólag nagyon finom. Ami még orosz kötődésről elmondható az az, hogyha egy kirgiz ember több mint fél évet hivatalosan Oroszországban dolgozik, automatikusan megkapja az orosz állampolgárságot. A Kirgiz hegyek legpraktikusabb állata a feljutásra a baktriai teve (2 pupu), akienek nem számít a hideg és a hó (ellentétben a sivatagi társával az egypupu tevével) olyan a bundája mint a medvének, viszont a köves talajon nem tudnak járni a lábukkal.

Említésre méltó hegysége az ún. Chan Tengri. A gyönyörű, majdnem 7000 méter magas hegyet véres hegynek is nevezik, mert ahogy a havas és jeges csúcsait megvilágítja a nap rózsaszínűvé válik, olyan mintha márványból lenne. Ez a területen található a az Antarktiszon kívül a világ 4. leghosszabb gleccsere.

Friday, May 27, 2011

Érdekességek a Kalahári-sivatagról

A napokban részt vettem egy Kalahári előadáson. Egy olyan bácsi beszélt a sivatagról, aki már több mint 50 alkalommal járt a fekete kontinensen, és leghosszabban fél évet töltött ott. Nem szeretném leírni az elhangzottakat, nem is tudnám, csak lejegyzeteltem néhány hasznos és érdekes dolgot, amit jó, ha tud az ember – gondoltam. Plusz, meg hát ugye tetszett.

Tehát először is arról egy kicsit, hol is van a Kalahári-sivatag. A Kalahári-sivatag, Afrika déli részén terül el, Botswana, Namíbia, Dél-Afrikai Köztársaság területén főként, de benyúl Angola, Zambia és Zimbabwe területeire is. A Kalahári sivatag a baktérítőn terül el, ahol jellemző a magas légnyomás, meleg időjárással, alacsony csapadékmennyiséggel évente. Az, hogy mennyire megbecsülik az esőt, árulkodik Botswana pénzneme is, amely a pula nevet kapta, vagyis eső. A kalahári medencét – ahogy azt az előadó bácsi mondta – úgy kell elképzelni, mint egy nagy tálat. Oda csak folynak befelé a folyók, de onnan nem folynak tovább sehová. Ugye itt található a híres Okavango folyó, amelynek a vize összegyűlik és elpárolog a Makgadikgadi medencében.
Sokféle érdekességet megfigyelhetünk a Kalahári területén, persze nem csak azért, mert specifikus és szélsőséges időjárási viszonyokkal rendelkezik. Mivel a terület már a déli féltekén terül el, érdekes a tény, hogy a Göncölszekér csillagkép például ott fordítva található meg. Na de persze gondolom ez más déli területre is igaz lehet. Továbbá felhívták a figyelmünket a Dél Keresztje nevű csillagképre. Afrika nem csak egyedi faunájáról, de flórájáról is híres. Különleges az ún. majomkenyérfa (baoba), ami még Ausztráliában megtalálható, és a
mit az elefántok előszeretettel dézsmálgatnak. És ha már elefántok, akkor megemlítenék egy másik érdekességet. A sivatagban csak táblák jelzik a kempinghelyeket, mindenféle felszerelés nélkül. Az egyik ilyen kempinghelyen, azért akadt egy nyilvános mosdó, ami köré korallöveket raktak, hogy az elefántok ne menjenek száraz időben a közelükbe, és ne tegyék tönkre a vízvezetékcsöveket. Tudniillik, az elefántok talpa nagyon érzékeny, ezért nem lépnek a korallkövekre. Másik figyelemre méltó növényke az ún. velvícsia (nem tudom pontosan, hogy kell leírni, csak hallás után írtam, fonetikusan, ha valaki tudja, szóljon), amely főleg Algériában és Namíbiában honos és érdekessége, hogy 1000-1500 évet is képesek megélni. Van belőlük külön lány és fiú. Az afrikai zuzmók a ködből táplálkoznak és a dél-afrikai zebrának a fekete csíkjai között barnák is találhatók.
Afrikában homok utak, só utak és aszfaltozott utak is megtalálhatók. A só utak a tengerek közelében vannak. Mielőtt pedig homok úthoz érünk járművünkkel, érdemes a gumiból kiengedni egy kis levegőt így nagyobb lesz a tapadó felülete erre a trükkös útra. Földünk legmagasabb homokdűnéi is itt találhatóak, mégpedig a Namib-sivatagban.

Ami számomra még újdonság volt, az a Viktória vízeséssel kapcsolatos tény volt, miszerint van időszak, amikor ki van száradva és teljesen csak a sziklafal látszódik víz nélkül
(a vízesés a leszélesebb vízesés a világon, a teljes szélességét csak az égből lehet látni, az Angels Fall vízesés Venezuelába a legmagasabb a világon és a Niagarának, USA-ban van a legnagyobb vízhozama – a szerző megjegyzése, vagyis az ényém). Ez volt az első ilyen kép, amin víz nélkül láttam ezt a vízesést (persze nem kéne meglepődnöm, boci emlékszel a Yosemite-ben sem volt épp vízesés akkor, pedig pont azt akartam látni).

Sunday, March 13, 2011

The Pacific Ring of Fire

A következő kép azt a Csendes-óceáni területet szemlélteti, ahol nagy mennyiségű földrengések és vulkánkitörések keletkeznek – The Pacific Ring of Fire. Ez egy 40 000 km hosszúságú patkóformájú terület, ahol óceáni árkok, vulkanikus ívek és övek valamint lemezmozgások kapcsolódnak össze. Körülbelül a világ földrengések 90 %-a ebben a tűz körben jön létre, valamint a világ vulkánjainak 75 %-a itt helyezkedik el.És hogy mennyire kapcsolódnak össze az elmúlt idők „Tűz körben” történt eseményei, íme néhány tény:



  • - múlt hónapban, egy erős földrengés teljesen elpusztította Új-Zéland, Christchurch városát.

  • - Oroszország Kamchatka régiójában 2 masszív tűzhányó tört ki majdnem ugyanabban az időben, amikor a 8.9 erősségű földrengés lecsapott Japánra,

  • - Az egyik legaktívabb vulkán Indonéziában, a Mount Karangetang néhány órával a Japánt érő földrengés után kitört,

  • - a Fuego vulkán Guatemalában, februárban tört ki,

  • - néhány más vulkán a tűz körben a közelmúltban tört ki,

  • - Hawaii Kilauea tűzhányója majdnem 20 méter magasra lövellte a lávát múlt hétvégén,

  • - az Egyesült Államok nyugati partja szintén a tűzkörben helyezkedik el. Tavaly, több mint 2000 földrengés érte észak-Kaliforniát, egy hét leforgása alatt,

  • - egy 8.8-as erősségű földrengés mozdította meg Chile középső területeit és szökőárat idézve 524 embert ölt meg.

Ezek persze a tények. Mindenki döntse el maga, mit jelentenek ezek az elmúlt évek felerősödött geológiai aktivitásai. Több teória született róla. Néhányan a „supermoon” jelenséggel magyarázzák, amely szintén jelen volt a 2004-es indonéziai tsunami idején is. Mások a 2012 közeledtét magyarázzák a felgyorsult aktivitásokkal, és csak még többre figyelmeztetnek, a dátum közeledtével. Valakik szerint a Bibliai jóslatok következnek be: Mert nemzet támad nemzet ellen, és ország ország ellen; és lésznek éhségek és döghalálok, és földindulások mindenfelé.” (Máté, 24:7).

Földrengés Japánban

Régi tény hogy Japán a földrengések hazája. Minden kisgyerek már az óvodában megtanulja, hogyan kell viselkedni földrengéskor, rendszeres földrengés riadókat végeznek, hogy a lakosokat felkészítsék a katasztrófára, ha bekövetkezne.

2011. március 11.-én, 8.9-es magnitúdójú földrengés csapott le Japánra, helyi idő szerint péntek hajnalban. Körülbelül 400 km-re, északra Tokiótól volt az érezhető a legerősebben, de mint később kiderült, nagyon érzékeny műszerek, mint például gyógyszertári mérlegek Budapesten is kimozdultak a rengéstől.

Japánban katasztrofális következményei vannak ennek a földerengésnek. Sendal tartományt sújtotta közvetlenül, de egész Japánban érezhető volt. Több órán keresztül több csendes óceáni sziget veszélyben volt, ahogy Ausztrália, Hawaii vagy akár Kalifornia partjait is elérhették a veszélyes hullámok. Természetesen a tsunami ereje óránként csökken, és ezeket a tsunami riadókat vissza lehetett vonni hamarosan. Míg a tudósok tsunami előrejelzésre készen állnak, addig földrengést nem tudnak megjósolni. A tsunami előrejelző készülékek az óceán mélyén helyezkednek el, és vészjelzést képesek leadni egy-egy ilyen szökőár előtt.

A földrengés másnapján a Fukushisma-i atomreaktorban robbanás történt amely során rádioaktív anyagok szabadultak a légkörbe, Japán állítása szerint nem túl magas mértékben. A földrengést és következményeit Japán minisztere Naoto Kan, a 2. világháború óta a legnagyobb kihívásnak tekinti.

De miért is sújtják Japánt gyakran földrengések? A szigetország több, óceáni- és kontinentális kőzetlemezek találkozásánál fekszik. Ez az oka a gyakori földrengéseknek, ahogy vulkánok és források jelenlétének az egész országban. Köztudott, ha a földrengés az óceánban vagy közel hozzá keletkezik, hatalmas erejű hullámok (tsunamik) lehetnek a kísérői, ahogyan ezt tapasztalhattuk jelen esetben Japánnál is.

Jelenlegi adatok szerint több száz emberéletet követelő földrengésnek, nemcsak természetben történt pusztítás a végeredménye. A Japánt ért csapást azonnal érezhető volt a tőzsdepiacokon, az olaj ára csökkent, a yen meggyengült. Azok az országok, amelyek valamilyen szinten függtek Japán gazdaságától, intézkedéseket tettek azonnal.

Zárószónak még annyit, h ez volt Japán történelmében a legerősebb és egyben legpusztítóbb, a világ történetében pedig az 5. legerősebb földrengés. Persze a múltból érdemes felidézni néhány pusztító földrengést amelyek halottainak száma hihetetlenül magas volt:

  • 1976 július 27. : Kína – Tangshan – 7.5 erősségű, megölt 655 ezer embert,
  • 2010 január 12.: Haiti – 7.0 erősségű, 222 570 halott,
  • 2005 október 8.: Pakisztán – 7.6 erősségű 80 361 halott,
  • 1970 május 31.: Peru – Chimbote – 7.9 erősségű, 70 000 halott.