2011. március 11.-én, 8.9-es magnitúdójú földrengés csapott le Japánra, helyi idő szerint péntek hajnalban. Körülbelül 400 km-re, északra Tokiótól volt az érezhető a legerősebben, de mint később kiderült, nagyon érzékeny műszerek, mint például gyógyszertári mérlegek Budapesten is kimozdultak a rengéstől.
A földrengés másnapján a Fukushisma-i atomreaktorban robbanás történt amely során rádioaktív anyagok szabadultak a légkörbe, Japán állítása szerint nem túl magas mértékben. A földrengést és következményeit Japán minisztere Naoto Kan, a 2. világháború óta a legnagyobb kihívásnak tekinti.
De miért is sújtják Japánt gyakran földrengések? A szigetország több, óceáni- és kontinentális kőzetlemezek találkozásánál fekszik. Ez az oka a gyakori földrengéseknek, ahogy vulkánok és források jelenlétének az egész országban. Köztudott, ha a földrengés az óceánban vagy közel hozzá keletkezik, hatalmas erejű hullámok (tsunamik) lehetnek a kísérői, ahogyan ezt tapasztalhattuk jelen esetben Japánnál is.
Jelenlegi adatok szerint több száz emberéletet követelő földrengésnek, nemcsak természetben történt pusztítás a végeredménye. A Japánt ért csapást azonnal érezhető volt a tőzsdepiacokon, az olaj ára csökkent, a yen meggyengült. Azok az országok, amelyek valamilyen szinten függtek Japán gazdaságától, intézkedéseket tettek azonnal.
Zárószónak még annyit, h ez volt Japán történelmében a legerősebb és egyben legpusztítóbb, a világ történetében pedig az 5. legerősebb földrengés. Persze a múltból érdemes felidézni néhány pusztító földrengést amelyek halottainak száma hihetetlenül magas volt:
- 1976 július 27. : Kína – Tangshan – 7.5 erősségű, megölt 655 ezer embert,
- 2010 január 12.: Haiti – 7.0 erősségű, 222 570 halott,
- 2005 október 8.: Pakisztán – 7.6 erősségű 80 361 halott,
- 1970 május 31.: Peru – Chimbote – 7.9 erősségű, 70 000 halott.
No comments:
Post a Comment